Vision board

Vítejte =)

Zatím tuto stránku sdílím jen s vámi, statečnými účastníky mého pokusu o workshop na brněnském Meet papíru. Věřím, že jsem vás navnadila a vy si budete vision boardy dělat pravidelně =)

Edit – v rámci nového projektu online tvořivých setkání otevírám tuto stránku všem! Více čtěte ve článku zde =)

A jelikož opakování je matkou moudrosti, sepsala jsem vám to, co jsem vám vyprávěla, abyste se k tomu mohli kdykoliv vrátit.

Co je vision board?

Zjednodušeně je vision board mapa na cestě za sny. Díky tomu, že máte své sny na očích, se vám snadněji splní. Nejde jen o pasivní čekání na zázrak, ale o aktivní snahu. Jasně, někdy se může stát, že se vám sen splní, aniž byste pro něj cokoli udělali, ale je potřeba si přiznat, že je to tak jeden případ z tisíce. Ne-li víc. Nebo míň? Vlastně nevím, jak přesně se tohle počítá =)

Proč vision board vůbec tvořit?

Chtělo by se mi říct, protože funguje, ale to by vám nejspíš nestačilo. Správná otázka by tedy mohla být spíš Jak je možné, že vison boardy fungují? 

Jde v podstatě o jednoduchý princip. Člověk dokáže vše, co si zamane. Někdy je ale cesta natolik složitá, že se může stát, že zapomeneme, kam jdeme. Případně proč tam jdeme, a co vlastně chceme na konci té cesty najít. Vision board slouží jako taková mapa a pomáhá se na cestě neztratit.

Je jasné, že když už se jednou člověk vydá na takovou sebeobjevnou cestu, nebude to jen tak. Může se stát, že některá přání se nebudou plnit přesně tak, jak bychom si představovali. Dokonce je možné, že v první chvíli nepoznáme, že se nám díky nějaké nepříjemné události vlastně v budoucnu splní sen. Je potřeba mít oči otevřené a hledat příležitosti i tam, kde jsme doposud nebyli zvyklí.

Rukou? Nemůžu na počítači?

Nebudu hanit psaní na počítači, ale koukněte na výhody psaní rukou:

 • Zastavení – doba je uspěchaná a udělat si chvilku pro sebe je hrozně důležité.
 • Relax – to souvisí s předchozím bodem, ale myslím, že si zaslouží vlastní odrážku, prostě si u toho odpočinete.
 • Když píšete rukou, zapojují se v mozku jiné části, než když píšete na klávesnici, a trvá to déle, proto se text napsaný rukou lépe pamatuje.
 • Díky tomu, že si své sny zapíšete a budete je mít na očích, zvyšujete pravděpodobnost toho, že se vám splní.
 • Psaní rukou také zvyšuje kreativitu a zlepšuje kognitivní funkce mozku =)

Kdy je nejlepší čas?

Teď! No ano =) Samozřejmě k takovým aktivitám nejvíc svádí přelom roku, ale vhodný čas je kdykoliv.

Může se něco pokazit? Jsou nějaká pravidla?

Vision board není věc, kterou po vás bude někdo kontrolovat. Je pro vás. Jak ji uděláte, tak taková je správně. 

Počítejte s tím, že vaše první vision board nebude úplně 100% dokonalá. Žádná věc, kterou děláte poprvé v životě není hned na první pokus dokonalá. Ale jako u všeho, budete se zlepšovat s každým dalším pokusem.

Přijdete na to, jak lépe formulovat svá přání. Jak a co na vision board zaznamenat. Kam si ji pověsit.

Pravidla v podstatě nejsou, ale pokud bych měla něco vypíchnout, tak by to byly následující odstavce – přejte si správně! 

Přejte si správně!

Asi se ptáte, co je to za pitomost, jak by se dalo přát špatně?! No copak nekoukáte na pohádky? Dej pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit!

Nejde ani tak o to, že by nějaké přání bylo špatné, ale když ho třeba nevhodně formulujete, můžete si zablokovat přání jiné. U Michaely Dombrovské jsem viděla krásný příměr a nedokážu vymyslet lepší. Když si budete zároveň přát ploché bříško a otěhotnět, jedno z toho se prostě z logiky věci nemůže vyplnit.

Přejte si pozitivně

Žádná negativa na vision board nepatří. Takže místo „nejsem tlustá“ napište radši „mám krásnou postavu“.

Přejte si v přítomném čase

Vesmír zná jen „teď“, takže „Jsem zdravá,“ „Jsem šťastná,“ atd =)

Přejte si bez omezení

To, že nevíte, jak by se něco dalo splnit, neznamená, že to nejde.

Meditace před začátkem

Pohodlně se usaďte, ideálně v klidu, položte si před sebe tužku a papír, zavřete oči a představte si sebe za dejme tomu pět let. Ale pozor. Ideální sebe, takové, jakcí byste chtěli být. Ne jací předpokládáte, že budete. Nebraňte se žádným snům, ideálům, hlavně se vůbec neomezujte realitou.

Jste ve své vlastní fantazii, která nemá hranice. Nemá hraniční přechody, nemá složenky k zaplacení, nemá hypotéky, nemá dluhy. Nemá žádné závazky, kvůli kterým nemůžete cestovat. Neexistuje tam žádné „musíš“. Děláte jen to, co chcete. To, co vás dělá šťastnými.

Už se vidíte?

Chvilku si s tou představou hrajte, mazlete se s ní. Dejte si záležet na všech detailech. Podívejte se do své peněženky. Urovnejte si vlasy. Zkoukněte v zrcadle, jak vypadáte šťastně a plní života. Nechte ten obraz, aby vás celé prostoupil. Ciťte se tak, jako by to byla pravda.

Pak otevřete oči a pomalu, nebo rychle, jak kdo chce, si zapište nosné myšlenky téhle svojí vize. Možná vám bude stačit zapsat si jediné slovo, pocit, emoci. Možná pocítíte potřebu si to zapsat celé. Oboje je v pořádku. Ale není potřeba dělat z toho román, je to jen poznámka pro vás. Vlastně je to takový cíl celého aktuálního vision boardu.

Máte? Tak jdeme dál! =)

Poznámky k procesu

Pokud se vaše ideální já živí jako tlumočník, musí vaše současné já vystudovat tlumočnictví. Prvním krokem může být třeba podat si přihlášku. Dejte si to na vision board.

Co budete potřebovat?

 • Seznam přání Sepište si seznam alespoň stovky svých přání, tužeb, cílů a snů. Ne jen ty aktuální, ale i takové, které si plánujete do vzdálenější budoucnosti.
 •   Základ pro vision board Karton, čtvrtku, korkovou nástěnku, magnetickou tabuli… cokoliv. Velikostně alespoň A3, ale čím větší, tím lepší.
 •   Místo pro vision board Ideálním místem je takové, které máte často na očích. Třeba zeď za pracovním stolem. Nebo zeď v ložnici, na kterou se díváte při usínání i probouzení.
 •   Obrázky Tohle je asi nejosobnější bod celého seznamu. Budete zhmotňovat své sny a je jen na vás, jaká forma vám je nejpříjemnější. Obrázky svých snů můžete najít a vystřihnout z časopisů nebo novin, vytisknout z internetu nebo namalovat. Dobré je také použít své vlastní fotky, jak už samotných snů, tak i fotky vás samotných.
 •   Fixace Tak tohle je asi jasné. Prostě potřebujete nějaké pořádné lepidlo, kterým to dáte dohromady. Případně také izolepu nebo špendlíky, pokud jste zvolili korkovou nástěnku. A magnety na magnetickou 😉
 •   Čas a klid Těžko říct, kolik času budete potřebovat, ale je dobré, když bude tvorba vision boardu posledním (ne-li jediným) úkolem dne, abyste nemuseli přerušit práci.
 
 
 

Jak postupovat?

Jakmile nastane ta chvilka, kdy se vrhnete na svou vision board, vezměte si všechno, co jste si připravili a pusťte se do toho.

 •  
  Položte si před sebe svůj seznam stovky přání a zvýrazněte si ta, která chcete na své vision board.
 •  
  Vytiskněte si své oblíbené fotky, nejen sebe, ale i míst a lidí, které ve vás vzbuzují milé pocity.
 •  
  Ponořte se do časopisů, vytrhávejte a vystřihujte všechno, co nějakým způsobem definuje vaše sny.
 •  
  Pokud vám chybí obrázek nějakého snu, rychle koukněte třeba na Pinterest.
 •  
  Případně si můžete zbývající sny nakreslit nebo jen napsat.
 •  
  Poskládejte si sny na základ vision boardu a šoupejte s nimi, dokud nejste spokojení s rozložením.
 •  
  Jakmile budete spokojení, fixujte.
 •  
  Nejtěžší bod – ke každému snu si doplňte datum, kdy ho chcete mít splněný. Stačí měsíc a rok.
 •  
  Prázdná místa, pokud nějaká jsou, libovolně dozdobte.
 •  
  Pověste svou vision board na vybrané místo.
 •  
  Každý den před nástěnkou několik minut postůjte a zkuste se cítít tak, jako byste už všechno tohle měli.
  A buďte za to vděční! <3
 
 

Kde jsem čerpala inspiraci?

PS: chybí vám tu něco?

 

Tak mi napište na mail@katerinajandlova.cz a společně se dobereme k odpovědi, která vám pomůže =)

Já sama se chci v tvorbě vision boardů zlepšovat, i když to asi není úplně vhodné slovo, takže jakmile najdu něco úžasného, určitě to sem doplním!