Než jsem začala pracovat v knihovně, byla jsem prodavačka v korálkovém obchodě. Tam jsem to milovala. Přijímat zboží, prohlížet si novinky, vystavovat ručně vinuté korálky… No krása =) Ale nikdy jsem nikomu nic nenutila. Kdo chtěl, tak prostě přišel, nakoupil a odešel. To mi nanejvýš vyhovovalo. Nemohla bych být platem závislá na obratu.

Manžel vždycky říká, že nesmím soudit ostatní podle toho, jak to mám já. Já totiž z duše nesnáším, když vlezu do krámu, nestačím se ani rozhlédnout a už mám za zadkem prodavačku, která mi něco nabízí. Jakmile zjistím, že to v nějakém krámě tak chodí, už tam nechodím já. Neříkám, že si vždycky a se vším poradím sama, to ne, ale když potřebuju pomoc, tak si o ní řeknu. Od toho snad mám pusu a mozek. Nemusím se nechat slepě vést až ke koupi něčeho, co třeba ani nechci nebo nepotřebuju. Vy snad ano?

No a to samé praktikuju tady na webu. Sice mám nastudované různé prodejní strategie, ale nemůžu se přimět k tomu uvést je do praxe. Věřím tomu, že Rozptylovací sešit se k tomu, kdo ho potřebuje, dostane. Jak se říká, kdo hledá, najde. A kdo nehledá, nepotřebuje. Ano, možná neví, že má hledat a tady by tedy bylo místo pro prodejní strategii, ale to nejdřív musím najít nebo vymyslet takovou, která nebude agresivní. Nemůžu přeci potenciálním klientkám dělat to, co já sama tak nesnáším!

Zatím tedy jdu cestou klíčových slov (dostala jsem radu i ohledně prodloužení a zkonkrétnění titulu „Rozptylovací sešit“ na „Rozptylovací sešit, aneb co dělat, když těhotenství nepřichází“ co si o tom myslíte? Mě se to hodně líbí!), sdílení na FB a taky jsem si zkusila zaplatit reklamu na dva příspěvky a testuju, který z nich bude úspěšnější. Tedy to, jak se mi podařilo nastavit parametry a napsat ten samotný příspěvek. Ze dvou pokusů sice nemůžu vyvodit žádné relevantní závěry, ale i tak jsou ta čísla docela zajímavá. Samozřejmě nejlepší cestou je komunita, ale na té teprve dělám. Třeba do ní patříš i ty, čtenářko tohoto článku =)

Někdy bych si přála mít možnost vidět, jak se vy, čtenářky mých článků, tváříte, když si mě čtete. Co si myslíte. Jestli se mnou souhlasíte, nebo si ťukáte na čelo, jak jsem něco takového mohla vypustit do světa. A někdy si zase říkám, že je dobře, že je to tu takové „anonymní“, protože sem sdílím i věci, které se mi nahlas říkají hodně těžko. Tu anonymitu mám v uvozovkách schválně, protože vy o mě víte vlastně docela dost. Sdílím s vámi svoje myšlenky, mou tvář znáte z fotek. Dokonce víte, kde bydlím a můžete mi zavolat nebo napsat e-mail. Ale já o vás moc nevím. Vlastně nic konkrétně nevím, jen si tě, moje čtenářko, můžu představit.

Sedíš nad počítačem, možná nad mobilem, projíždíš si různé stránky a diskuzní fóra, a hledáš, proč se to sakra děje (i) tobě. Proč nemůžeš otěhotnět. Proč nezafungovala ta zaručená a osvědčená rada. Proč se vajíčko při IVF neuchytilo. Přemýšlíš, co děláš špatně a jestli náhodou nejsi vadná. Hledáš řešení, které tě nebude stát další desetitisíce. Chceš se dostat pryč z toho bludného kruhu doufání a zklamání. A pak najdeš mě. Pročítáš a vlastně mi tak moc nevěříš, protože proč by tohle moje řešení najednou mělo fungovat, když nic jiného nefungovalo?

A teď nastává ta chvíle, kdy si nejsem jistá, jestli jsem ráda nebo ne, že si nemůžeme promluvit osobně. Chceš vědět, co bych ti řekla? Že to fungovat bude, když tomu dáš šanci. Ovšem výsledek ti nezaručím ani tak. Víš, já si prostě myslím, že ať už to těhotenství dopadne nebo ne, tak to tak prostě mělo být. Třeba ti to dojde až za čas, že právě teď není (nebyl) na miminko vhodný čas. A třeba mi už za pár týdnů budeš psát, že jsi těhotná! Nejsem věřící, s oblibou říkám, že jsem díky bohu ateista, ale v tomhle mám silnou tendenci upínat se k nějaké vyšší síle, která ví.

Taky bych tě poprosila, abys už vypnula ten internet a šla se projít do lesa. Nebo na louku. Posaď se k řece, zuj si boty a namoč si nohy. A nezapomínej na svého partnera! To se nám totiž často stává, že se zavřeme do sebe a jsme se svou bolestí sami. A přitom neplodnost se týká mužů stejně tak, jako žen. Nezapomínej na to, že i on touží po miminku a fakt, že tě nedokáže „omiminovat“ docela cloumá s jeho mužností. Tak si o tom promluvte. Nenechej váš vztah zajít na nedostatek komunikace!

Ale já ti to říct nemůžu, tedy dokud si nenajdu čas i přes den a nezačnu konečně natáčet ta videa, tak si to tu musíš přečíst. A víš co? Já jsem ráda, že právě teď, v jedenáct v noci, nejedeme na živo. Sedím totiž v pyžamu na gauči, je mi zima, chce se mi čůrat, vedle mě chrápe pes a v ložnici manžel s dcerou. Je tu ticho, že slyším úplně všechno a doufám, že tenhle článek stihnu dopsat dřív, než se dcera probudí na noční kojení. A taky doufám, že se předtím stihnu vyčůrat! Třeba si i vyčistím zuby a vyvenčím psa. Takže si jistě dovedeš představit, že náš rozhovor by byl poněkud divný, když se budu hodně krotit ve vyjadřování.

Na druhou stranu, kdybychom se znali osobně, ani bych své vyjadřování krotit nemusela. A mohla bych ti to říct pěkně od plic, což se tady na blogu trochu bojím, protože textem přenášet jemné nuance toho, co je myšleno vážně a co s nadsázkou, je zkrátka riskantní podnik.

Děkuju ti za přečtení tohohle článku, když jsem ho začínala psát, měl úplně jiný tón a vyznění. Ale čím víc jsem toho napsala, tím víc jsem věděla, že chci říct něco jiného. A zbytek jsem smazala. Teda. Nesmazala, dala jsem si to do konceptů, abych se k tomu mohla někdy vrátit. Ale tady sem se to vážně nehodilo. Tady jsem ti řekla, všechno, co jsem ti dneska říct chtěla. A přijmi prosím mou omluvu za to tykání, ale dnes se to sem hodí. Od zítra zase začnu psát články pro to anonymní publikum a budu vás všechny oslovovat najednou a společně.

Měj se krásně a užívej si léta! =)