Lekce 1 – Endometrioza

Začneme tím, co už nejspíš znáte, ale pro pořádek.

Co je endometrioza?

Patologický výskyt endometria (děložní sliznice) jinde, než v dutině děložní. Může se objevit úplně všude, kromě sleziny a srdce. Nejčastěji se vyskytuje je v pánevní oblasti.

Její projevy jsou různé, ale mezi nejčastější patří bolestivá menstruace a neplodnost.

Léčba prakticky neexistuje a problém je už při diagnostice. Jedinou spolehlivou metodou je totiž laparoskopie. I to je důvod, proč se o endometrioze více mluví až od sedmdesátých let minulého století. Není to tím, že by dříve nebyla, existují domněnky, že se objevila už ve starém Egyptě, ale zkrátka nebylo možné ji jednoznačně identifikovat.

Pokud jste se daly do čtení, tak buď víte, že endometriozu máte, nebo máte minimálně důvodné podezření.

Co říkají lékaři?

Mají dvě „zaručené rady“.

  1. těhotenství (přirozené pravděpodobně ne, takže IVF)
  2. laparoskopie

Paradoxně v tomhle pořadí.

Je vám to divné? Doufám, že ano. Nemocné tělo není schopné přijmout a donosit nový život. Ani když ho budete stimulovat v rámci umělého oplodnění. (Pozor, pokud dojde k přirozenému otěhotnění, což je sice velmi nepravděpodobné, ale stále možné, jde o úplně jinou situaci!)

To ale není hlavní problém tohoto přístupu. Problém spočívá v tom, že spousta doktorů řekne „IVF je jediné řešení, musíte hned otěhotnět, protože později už to třeba nepůjde vůbec“.

Žena je vyděšená z diagnózy a ještě jí mrsknou do obličeje takovouhle jobovku. V takové chvíli se klidně může stát, že i žena, která do té chvíle o dětech ani neuvažovala, spadne do kolotoče CAR a IVF.

Nerada to říkám, ale šance, že vyjde první IVF je naprosto mizivá. Prakticky všechny CAR jsou v majetku AB a on nechce vaše štěstí, chce vaše peníze. Ani druhé kolo není jisté.

Ale to není jediný problém. Při hormonální stimulaci k IVF dochází k růstu endometria, aby se mělo oplodněné vajíčko kde usadit. Ale co jsme si řekly o endometrioze? Co jí tvoří? Bingo! A takže vlivem hormonální stimulace roste i endometrioza.

Ptáte se, proč tedy doktoři posílají nejdřív na IVF a až poté na tu laparoskopii? Peníze.

Samozřejmě že nemůžu všechny doktory házet do stejného pytle, třeba moje gynekoložka je skvělá. Ale prostě stát se může cokoliv, já jsem třeba na IVF skončila ani jsem nevěděla jak. Když mě kamarádka objednávala, řekla mi „že je to doktor, kterej se na to specializuje“. Jenže já jsem myslela, že mluví o endometrioze, ale ona mluvila o umělém oplodnění. No a když už jsem tam byla, měla jsem najednou iracionální pocit, že prostě musím. A jak asi tušíte, první cyklus nevyšel. A na druhý jsem nešla.

Jenže ani kdyby to vyšlo, tak to neznamená, že je endometrioza pryč. Těhotenství není lék na endometriozu. Ani kojení nezastavuje její růst. Vím to. Nějakým zázrakem (o kterém bude řeč ještě později) jsem otěhotněla a dceři budou letos tři roky. Nicméně endometriozu mi našli znovu hned po šestinedělí. A i když stále kojím, roste.

Druhým důvodem by mohl být oprávněný strach na straně lékaře. Přece jenom je to pořád operace. Navíc u nás není moc specialistů na endometriozu. Co vím, tak jsou u nás jen dvě specializovaná pracoviště. ÚPMD v Praze Podolí (tam jsou to doktoři Hanáček a Drahoňovský) a pak nemocnice v Novém Jičíně.

Bohužel ani laparoskopie není definitivní řešení. Já sama mám za sebou dvě laparoskopie a po obou byla zpátky ani ne do měsíce.

Teď vám řeknu něco, co jsem se sama dozvěděla teprve nedávno. Díky bohu, pro mě včas. A prosím vás, mluvte o tom a šiřte to dál.

Když vám vezmou vaječníky, je to kastrace. Když vám vezmou dělohu, je to kastrace.

A NENÍ TO ŘEŠENÍ ENDOMETRIOZY. Ta totiž může být i kdekoliv jinde.

Muž by si nikdy dobrovolně nenechal vzít svá varlata. Ženy si své pohlavní orgány musí začít bránit stejně sveřepě, jako muži. Děloha je sídlem naší síly.

Tak. Je mi jasné, že jsem na vás hned v prvním oddílu navalila hromadu negativních emocí a vlastně žádné řešení. Ale nebojte, k tomu dojdeme.

Alternativní přístup

Víc ho budu rozebírat v následujících lekcích, ale aby bylo jasné, co můžete čekat. Bohužel žádná zaručená kouzla neznám, ale pár triků v rukávu mám.

  • cysta, a je jedno, jestli endometriotická nebo jiná, je projevem neventilovaných emocí, takže ventilovat!
  • jsme ženy, takže se jako ženy chovejme, tancujme, zpívejme, tvořme…
  • jsme cyklické, chovejme se podle toho, pokud teorii cykličnosti neznáte, tak než se k ní dostaneme, řeknu vám to podle mého nejdůležitější – menstruace je čas očištění a odpočinku

Nakonec pro vás mám ještě „seznam doporučené literatury“:

A teď dvě velice inspirativní ženy, které bych nejraději dala obě na první místo, ale z logiky věci to nejde.

  • Gabriela Tuatti – Naturoterapie, škola S láskou lůno léčiti, bylinky, jídelníček, cvičení… obsáhla snad všechna zákoutí ženské duše
  • Eva Kejíková (Eva ženám) – retreaty, EFT, podcasty, naprosto úžasné osobní konzultace ❤

A na co se podíváme příště? Na menstruaci.