Když menstruace, tak stylově 2. část Menstruační kalíšek, co, jak, proč?

V prvním díle tohoto miniseriálu jsem začala výčtem možných hygienických pomůcek k menstruaci. Dnes se podíváme blíž na menstruační kalíšek. Na konci článku najdete video, ve kterém vám ukážu své kalíšky. Začala jsem je používat někdy, no, přesně si už asi nevzpomenu. Ale už to bude dobrých deset let. A možná i o trochu víc.

Na začátku byl na trhu jeden kalíšek ve dvou velikostech. Mooncup A pro ženy po třicítce a po porodu a Mooncup B pro mladší a pro ty, které nerodily přirozeně. Tenkrát byla volba tak snadná!

Nemám nejmenší představu, kolik různých druhů, tvarů, barev, velikostí a tvrdostí je dnes k dostání. Když jsem půl roku po porodu začala znovu menstruovat, bohužel jsem zjistila, že můj starý kalíšek už mi moc nesedí. Protékal a nebudu vám lhát, po tolika měsících nepoužívání ani nevypadal moc hezky. Silikon, který byl na začátku čisťoučký a skoro průhledný, zažloutl, dírky u horního okraje byly popraskané už když jsem ho odkládala… Zkrátka byl čas pořídit nový.

Kdybych bývala tušila, do čeho se hrnu, uvařila bych si víc čaje! Takových možností! Vybírala jsem na „staré známé“ adrese Kalíšek.cz. A i když jsou ženy, které mají kalíšků víc (větší na silnější dny a menší na slabší dny), já jsem byla rozhodnutá pro koupi jednoho. Nejde snad ani o cenu, ta se vrátí i při koupi pěti kalíšků, ale už tak mám potíže vybrat si oblečení, tak si budu ještě vybírat kalíšek? No přece mi nehráblo!

Cena samozřejmě taky rozhodovala, takže jsem z výběru rovnou vyloučila kalíšky za litr. Na druhou stranu mi ale paradoxně přišly nejlevnější kalíšky „podezřelé“. Držela jsem se zkrátka někde u středu. Nakonec to vyhrála kulatá Merula. Musím se přiznat, že vyhrála hlavně kvůli barvě, měli i mou oblíbenou, ale taky jsem chtěla zkusit něco nového. A i když samozřejmě nikdo nepřijde a neřekne „Ježiši tobě to dneska sluší, že ty máš novej kalíšek?!“ Tak stejně je to fajn pocit =)

Nějaké výhody a nevýhody jsem zmínila už minule, ale vezmeme to ještě jednou a trochu detailněji.

Proč používat menstruační kalíšek?

Důvodů by se určitě našla celá řada, ale samozřejmě je potřeba hned na začátek říct, že kalíšek není pro každého. Respektive pro každou. Jedna moje kamarádka má osypky jen při představě, že by menstruační krev v jejím těle cokoliv zadržovalo. Druhá zase těžko nese pohled na krev. Je prostě na každé z nás, aby se rozhodla, jestli kalíšek ano či ne. Také vím, že některé ženy ho používat chtějí, ale je pro ně doslova boj najít takový, který jim dobře sedne a neprotéká. Já jsem měla vždy štěstí a kalíšek mi padnul, takže ho můžu doporučit jako skvělou věc (menstruační houba je prý ještě lepší, ale tu zatím nemám vyzkoušenou).

Kalíšek je:

Pohodlný

  • nevysušuje a nedráždí sliznici, takže si ho můžu vzít i jen „pro sichr“, když si nejsem jistá, jestli ho náhodou nebudu během dne potřebovat (moje schopnost vypočítat si periodu přesně je někde nad bodem mrazu)
  • když mám za sebou druhý a třetí den menstruace, kdy musím přes den vylévat tak po dvou třech hodinách, můžu mít kalíšek bez vylévání nepřetržitě od rána do večera, tedy pokud nemám nějaké špatné dny, kdy se mi nedaří dobře zavést a mám nutkání ho neustále kontrolovat, jako třeba dnes… Není to často, ale je třeba přiznat, že i takové dny přicházejí.

Diskrétní

  • pamatuju si na jednu lekci dramaťáku, asi tak v patnácti, kdy jsem měla vážně silnou menstruaci a nemohla jsem si dojít vyměnit vložku, bylo to vážně příšerné, už jsem se nechtěla ani posadit a modlila jsem se, aby už byl konec… Nejhorší ale bylo to, že „to“ bylo cítit! Kdyby se na hanbu umíralo, je tutově po mně. To se s kalíškem nestane ani v ten nejparnější den. Nikdy.
  • šňůrka od tamponu mi sice nikdy nikde nevisela, ale i tak to můžu uvést jako další plus pro kalíšek – je schovaný celý, víte o něm jenom vy

Ekologický i ekonomický

  • všechno, co se dá použít opakovaně, aniž by to ztratilo cokoliv ze svých původních vlastností, je skvělé – platíte jednou, používáte opakovaně, nevytváříte zbytečný odpad. Ano, jsou situace, kdy i takovou věc musíte koupit novou. Třeba já jsem o svůj první kalíšek přišla vinou mého psa. Nechala jsem kalíšek sušit na poličce a šla jsem do práce. No a můj dost mrňavej pes se vyškrábal na stůl a ze stolu se nějak dostal na tu poličku, aby si s kalíškem pohrál. Smůla. Kalíšek se samozřejmě opravit nedá, tak jsem musela pro novej. A to byl právě ten, kterej by mi vydržel až do dnes, kdybych nerodila.
  • někdy chvíli trvá, než si vyberete správný kalíšek, který vám padne a bude fungovat na 100%, nemusíte se bát vyhozených peněz, kalíšek se dá sterilizovat a prodat, zkuste FB skupinu Kališnice (tím pádem vlastně ani nemusíte kupovat nový, můžete si rovnou koupit z druhé ruky, já jsem koupila nový, protože do skupiny jsem se přidala až po nákupu)
  • nejspíš to víte, ale pro celistvost článku to zmíním – jednorázové hygienické pomůcky vytváří tuny prakticky nerozložitelného odpadu, takže každá žena, která používá kalíšek, pomáhá chránit planetu!

Krásný

  • podívejte se na ty tvary! A barvy! A na ty pytlíčky, ve kterých kalíšky čekají na své dny! (Extra holčičí důvody =D )

Doplňky ke kalíšku

Jsou situace, kdy kalíšek může zklamat i zkušenou „kališnici“, proto není vůbec od věci pořídit si pár látkových vložek, nebo alespoň intimek. Pro mě bývá nejkritičtější ráno třetího dne (pokud dobře počítám), vstanu a teču. Během druhého a třetího dne se mi to někdy stane i během dne. Po delším sezení vstanu a teču. Je trochu na plnou hubu, omlouvám se, ale tak to zkrátka je. V takové chvíli je nejlepší obezřetný úprk do sprchy, to je jasné, ale co když není možnost? Pak to skvěle řeší právě látková vložka.

Více o látkových vložkách se dočtete v dalším díle tohoto seriálu. Jakmile bude napsaný a zveřejněný, objeví se zde aktivní odkaz.

Kalíšek je potřeba sterilizovat. To je bez debaty. Pamatuju si začátky s plecháčkem a sporákem. To bylo nervů! Hrozně jsem se bála, že si ho seškvařím! Neseškvařila. Ale kolikrát se mi podařilo si ho vylít do dřezu, když jsem se ho snažila co nejrychleji ochladit, takže jsem mohla začít na novo… No prostě ten, kdo vymyslel sterilizační kelímek do mikrovlnky, by si zasloužil pochvalu a dortík! V odkazu jsou dva druhy kelímků – normální a skládací. Já mám doma modrý skládací a na první kalíšek byl super, ale přestože je v něm Merula vyfocená a prý ok, mě se to nezdálo… Naštěstí jsem ještě měla doma sterilizační hrneček od Aniballu, ten se zdá zase zbytečně velkej, ale je to hrneček! To znamená, že má ucho a manipulace s ním je nesrovnatelně pohodlnější než s tím skládacím kelímkem, který se skládá naprosto svévolně a v dost nevhodnejch situacích =D

Sterilizuju v obyčejné kohoutkové vodě, kalíšek musí být celý ponořený, a v mikrovlnce ho „peču“ tři minuty. Nevím, jaký má naše trouba výkon, nikdy jsem ho nehledala. Pro jistotu to tedy zaklepu, ale nikdy jsem neměla problém při sterilizaci tímto způsobem. Výrobci uvádí, že čím nižší výkon trouby, tím delší doba sterilizace. Ovšem zase by neměla přesáhnout pět minut (myslím). Při výběru kalíšku si pročtěte jeho údržbu a koukněte na svou troubu, ale hlavně buďte v klidu. Jak jsem už psala, velké množství problémů vzniká v naší hlavě!

Jak kalíšek používat?

Největší rozdíl v použití tamponu a kalíšku vidím v samotném zavádění. Tampon jsem se vždycky snažila nacpat nejdál, jak to bylo možné a bylo mi úplně buřt, jak to vlastně uvnitř vypadá a jak to tam je poskládané. Hlavně mít co nejrychleji zavedeno a dělat, že nic. To s kalíškem nejde. Funguje jinak, než tampon. Ten všechno kolem sebe nasává a vysouší. Kalíšek sbírá krev, která vlivem gravitace odhází z těla. A jelikož odchází čípkem, je potřeba, aby byl kalíšek s čípkem kámoš.

Detailní informace si můžete přečíst na webu, na který jsem tu už několikrát odkazovala – Kalíšek.cz. Já vám řeknu, jak to dělám já.

Kalíšek se před prvním zavedením musí sterilizovat, jak jsem psala výše, a to při každém prvním zavedení. Vzhledem k tomu, jak sterilizace funguje, je logické, že kalíšek bude bezprostředně poté horký! Tak nespěchejte a pořádně ho ochlaďte. Jednou jsem ho zavedla ve spěchu a řeknu vám, nebylo to moc příjemné =D

Jakmile je zchlazený, tak ho můžete zavést. Samozřejmě je nutné umýt si ruce! K zavedení je potřeba osvojit si nějaký sklad. Já jsem si oblíbila puch down (tedy číslo dvě). Jiný jsem ani zavádět nezkoušela, protože je sotva udržím v jedné ruce, tak mi představa jemnější manipulace nějak nepřirostla k srdci. Zmiňovaný sklad už sice zvládám i jednou rukou, ale pro jistotu používám obě, a až na pár výjimek nemám se zaváděním problém. Po zavedení ještě prstem zkontroluju, jestli je kalíšek dobře rozvinutý a na svém místě. Za zdařilé zavedení považuji to, kdy se kalíšek rozvine rychle a při kontrole je tvrdší. Jakmile je snadné ho promáčknout, značí to, že podtlak se moc nepodařil a hrozí protečení. Toto řeším hlavně během prvních dní menstruace. Třeba dnes mám pátý den a na noc jsem si pohlídala akorát správné místo, že byl kalíšek měkčí mě už netrápilo, protože vím, že přes noc ani ráno na něj nebude kladena nijak velká zátěž.

Výjimka – nedávno se mi stalo, že jsem nemohla najít čípek! Vážně jsem se vyděsila, čípek přece jen tak nezmizí O_O A přestože jsem se o to pokoušela snad půl hodiny, kalíšek se mi nepodařilo zavést. Je to logické, když je vše v normálu, tak kalíšek obejme čípek a rozvine se kolem něj. Takhle, když jsem nemohla čípek najít, se neměl kde usadit. Tak jsem chvíli zkoušela tu volnou menstruaci (moc se nedařilo) a nakonec jsem našla ještě zbytek balíčku poporodních vložek… Večer se věci naštěstí srovnaly a čípek se vrátil ze svého výletu.

Vyndavání kalíšku je jiný oříšek. Určitě jste si všimly, že kalíšky jsou zakončené různě. Stopkou, kuličkou, žebříčkem, očkem, nebo dokonce ničím. U prvního kalíšku jsem musela testovat, co se stopkou udělat. Nakonec jsem ji úplně ustřihla, protože jakýkoliv její kousek mě tlačil a neskutečně rozčiloval. Druhý kalíšek byl také se stopkou. Chvilku jsem váhala, ale nakonec jsem bez testu udělala krátký proces a také jsem ji celou ustřihla.

Možná ve vás hlodá obava a otázka, jak se takový kalíšek bez stopky vyndavá? Taky jsem se bála, ale po pár pokusech už je to skoro rutina. Pro kalíšek sahám dvěma prsty najednou – ukazováčkem si ho přidržím, prostředníčkem sáhnu nad okraj, promáčknu a zruším podtlak. Kalíšek si pak nechám sklouznout do dlaně. Zrušení podtlaku je nesmírně důležitý bod celého procesu vyndavání! Jakmile se pokusíte vytáhnout kalíšek bez něj, tak to bude vážně bolet. Ale fakt. Radši to ani nezkoušejte.

Můj nový kalíšek má žebříček. Nejdřív jsem byla načatá ho taky ustřihnout a nechat jen poslední příčku, ale naštěstí jsem se rozhodla nejdřív pro zkoušku. A ač jsem to vážně nečekala, žebříček není vůbec cítit! Nechala jsem si ho celý a kalíšek vyndavám v podstatě stejně, jako ten bez stopky. Jen s tím rozdílem, že vyměním prsty a prostředníčkem rovnou chytím jeden díl žebříčku, podtlak zruším ukazováčkem a kalíšek na cestě ven jistím.

Žebříček je super i na manipulaci ve sprše, jednoduše si kalíšek navleču jako prsten a nemusím mít strach, že mi upadne =)

Vyndavání i zandavání je potřeba natrénovat, pro začátek je určitě lepší mít dostatek klidu a prostoru. Vůbec nejlepší je vana nebo sprcha. V návodech se také píše, že nejsnadnější je dělat tyto úkony v podřepu (já bych napsala na bobku, ale nejsem si jistá, jestli je to obecně známý termín =D ), ale jakmile získáte praxi, zvládnete to i ve stoje.

A takhle je to vlastně pořád dokola. Vyvařit, zavést, vylít, zavést, vylít, zavést… vylít, vyvařit, uskladnit. A znovu dokola. Marně teď přemýšlím, jestli jsem na něco nezapomněla, ale snad ne. Ovšem jakékoliv dotazy ráda zodpovím, tak neváhejte a ptejte se =)

Pozor! Kalíšek se nesmí používat po porodu (v šestinedělí) a po některých gynekologických operacích. Vždy se zeptejte svého lékaře!

Na závěr ještě jeden tip

Kalíšek se mi nejlíp rozvine a tutově vytvoří skvělý podtlak, když ho zavádím ledový. Asi to bude mít nějaký fyzikální důvod a možná tomu pomáhá stavba mého těla a kulovitý tvar Meruly, ale zkrátka je to tak. Když kalíšek před zavedením chvíli chladím ve studené vodě, zavádí se mi mnohem snadněji.

Slibované video

Omluvte prosím, že jsem se na konci nerozloučila, došlo mi místo na kartě =)

PS: A pokud patříte mezi ty ženy, které pravidelnou menstruací trpí, protože se místo menstruace těšily na pozitivní těhotenský test, podívejte se na můj Rozptylovací sešit. Třeba je právě on to, co vám pomůže =)

Doktoři mě klasifikovali jako neplodnou. Přesto jsem přirozeně otěhotněla a poté porodila krásnou zdravou holčičku. Jak jsem to dokázala? Rozptýlila jsem svou pozornost a začala jsem se těšit ze života! A teď to učím další ženy, které touží po spokojeném a naplněném životě.
Napsala jsem k tomu Rozptylovací sešit.
Více si o mně můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.