Musím se přiznat, že velkou výhodu těhotenství a kojení jsem viděla i v absenci menstruace. Naštěstí jsem nikdy nijak zvlášť netrpěla na bolesti, ale co si budeme povídat, je to pěkná otrava. Jako jo, dovedu si představit, že bych si to i užila – v době menstruace by ženská nemusela chodit do práce a někdo by o ni hezky pečoval ^_^ Ale to je utopie, takže si pojďme říct, jak si to můžeme zpříjemnit samy.

Není nic horšího, než zapařenej spodek. A ať to budou reklamy omílat sebevíc, žádná vložka není hedvábně jemná a nemůžete si vzít bílé slimky bez toho, aby nehrozila žádná nehoda. Jako fakt ne. 

Tampony jsou o trochu lepší co se pohodlí týče. Ale vyndavat tampon, kterej není nacucanej, ale už ho tam prostě dýl nemůžete nechat? Brrr… >.< Jen si to představím, svíraj se mi vnitřnosti. Tampon už nikdy! 

Co tedy zbývá?

V zásadě máme na výběr ještě ze čtyř možností:

 1. Látkové vložky
 2. Menstruační kalíšek
 3. Menstruační houba
 4. Volná menstruace

Všechny tyto čtyři možnosti mají jedno společné – nezanedbatelně menší ekologický dopad na planetu. Klasické vložky a tampony jsou na tom s rozložitelností stejně slavně, jako jednorázové dětské plenky. A jedna ženská toho vyprodukuje mnohem víc, než jedno mimino… Tady tedy nevycházím z žádné studie, je to jen můj předpoklad. Ale to, že dítě za své plenkové období posere tunu nerozložitelného odpadu, to je dohledatelný fakt.

Společná výhoda je tedy ekologická stránka věci. A také potěšíte svoji peněženku. Látkové vložky jsou pratelné, kalíšek s houbou se vyvařují a volná menstruace znamená, že nepotřebujete žádnou pomůcku. Pravda, menstruační houba by se měla používat jen půl roku, cca, ale je to přírodní materiál, kterej si hodíte na kompost a hotovson.

Jaké to má nevýhody?

Ze začátku může být nepříjemný fakt, že stojíte vší té krvi tváří v tvář. Látkové vložky, chcete-li je mít bez fleků, musíte předeprat (i když mnohé ženy říkají, že nepředepírají a fleky nemají). Menstruační kalíšek musíte vylévat. Houbu musíte propírat. Jedině při volné menstruaci nevidíte, kolik krve vás opouští.

Moje zkušenosti

Kromě klasiky, tedy vložek a tamponů, mám letité zkušenosti s menstruačními kalíšky. Schválně píšu množné číslo, protože když jsem začínala, byl na trhu jeden, ovšem teď jich je na výběr opravdu hodně. A dojem? Než jsem se s ním sžila, mívala jsem nehody. Ale postupem času jich ubývalo a teď jsem s ním velice spokojená.

Výhody menstruačního kalíšku

Když vím, že by na mě menstruace mohla přijít během dne, tak si prostě ráno kalíšek vyvařím a zavedu. No stres. Je vyroben ze silikonu, takže i kdybych se přepočítala a menstruace nepřišla, tak se kalíšku vůbec nic nestalo, nemá na sobě počítadlo zavedení a po překročeném limitu nezahájí autodestrukci =) Navíc se dá krásně vyndat i nepoužitý, což se o tamponech tedy rozhodně říct nedá.

Sportování také není problém, i když já mívala nehody, když jsem hodně roztáhla nohy u strečinku… Plavání je v pohodě =)

Nevýhody menstruačního kalíšku

Každá mince má dvě strany, takže je potřeba přiznat, že i kalíšek má své nevýhody.

 • Jeho pořizovací cena je trochu vyšší, ale mnohonásobně se vrátí.
 • Když ho čistíte a vyléváte, musíte mít klid, čisté ruce a ideálně umyvadlo. Takže na fesťák to není to pravé.
 • Zavádění a vyndavání může být někdy celkem problém. Špatný podtlak, kalíšek se nechce rozvinout…
 • A hlavně, pokud se vám dělá špatně z pohledu na krev, kalíšek asi raději nepořizujte =D 

Více o kalíšku jsem sepsala do pokračování tohoto miniseriálu, druhý díl najdete zde.

Zbývají tři možnosti

Přiznám se, že na menstruační houbu si netroufám. Zatím jsem se nějak vnitřně nesrovnala s myšlenkou, že jde vlastně o „živou“ věc, kterou bych si měla zavádět… Ale vím od kamarádek, že je velice příjemná, není skoro cítit a pojme toho víc, než by do ní člověk řekl. Dá se koupit v bezobalových obchodech nebo na internetu. Pokud vám houba bude velká, jednoduše vezměte nůžky a zastřihněte ji.

Látkové vložky mám na seznamu. Jen se musím rozhodnout, jestli je nechám na seznamu „koupit“ nebo je přesunu na seznam „ušít“. Zato mám ale zkušenost s látkovými plenami. A ty jsou pecka! Převedu to trochu na vložky, respektive podělím se o důvody, proč je mám na seznamu:

 • nezapařují spodek, dnes už existuje funkční PUL zátěr, který dýchá a přitom neproteče
 • krásné vzory a barvy (jsme přece pořád holky 🙂 )
 • lehoučké a mazlivé (vrchní vrstva se dělá z kvalitního microfleesu)
 • stačí jich cca 14 – 20 na furt (ano, někdy PUL odejde a je potřeba koupit vložku novou, ale pořád je to nezanedbatelně menší množství)

Poslední, pro mě nejzajímavější možností, je volná menstruace. Bohužel se nedá trénovat s kalíškem. Takže v momentě, kdy si pořídím látkové vložky, vrhnu se na její zkoušení. Prozatím jsem si pořídila knihu Bolestivé měsíčky, sbohem! a pročítám články a diskuze na internetu. Můžete kouknout třeba na tyhle dva – Volná menstruace – „bezvložková metoda“ a Volná menstruace.

Jakmile se dostanu k vlastnímu praktikování, podělím se s vámi o své zkušenosti =) Co jsem se zatím dočetla je to, že je to jako potřeba čůrat, jen někde víc vzadu, a že není až tak moc potřeba mít superskvěle vytrénované svaly pánevního dna, ale že to pomůže.

Konec první části 

Tohle téma se týká každé z nás. A jelikož jsme každá jiná, tak každé bude vyhovovat něco jiného. Takže nic z toho, co tu budu psát, není dogma. Stejně jako na zbytku blogu. Jsou to mé zkušenosti a mé poznatky, které ovšem můžou někomu pomoci. A věřím, že pokud se budete řídit vlastní hlavou, tak načerpané informace dokážete přetavit do formy, která pro vás bude tou nejlepší.

A pokud patříte mezi ty ženy, které pravidelnou menstruací trpí, protože se místo menstruace těšily na pozitivní těhotenský test, podívejte se na můj Rozptylovací sešit. Třeba je právě on to, co vám pomůže =)